Perła Krety - Laguna Balos i Wyspa Gramvousa (jednodniowa wycieczka statkiem)

Które z miejsc w zachodniej części Krety koniecznie trzeba zobaczyć? Myślę, że 99% osób odpowie: „Lagunę Balos”. My również jesteśmy wśród nich! :)

Przeszukując internet przed wylotem na Kretę szukaliśmy miejsc wartych zobaczenia. Praktycznie w każdym zestawieniu znajdowała się Laguna Balos, więc uznaliśmy, że musimy odwiedzić ten cud natury.

Istnieją dwie możliwości dotarcia na Balos. Pierwszą z nich jest jazda wypożyczonym samochodem. Nie jest to jednak proste, bo śmiałków czeka kilkukilometrowy odcinek wąskiej, kamienistej drogi. Część wypożyczalni zaznacza, że samochód nie nadaje się do pokonania tej trasy, jednak parking jest pełen wypożyczonych samochodów :). Zdecydowanym plusem jest widok z parkingu, który ukazuje Lagunę Balos w całej okazałości. Odwiedzających czeka jeszcze zejście kamienistą ścieżką na plażę, a później wdrapanie się z powrotem na górę.

Drugą opcją, którą wybieramy jest rejs statkiem. O 10:40 wypływamy z portu w Kissamos. Na statku jest bar i wypożyczalnia parasoli przeciwsłonecznych. Można tu również kupić sprzęt do snurkowania i plażowania.

Pierwszy przystanek to wyspa Gramvousa. Mamy tu czas wolny, który wykorzystujemy na zwiedzanie ruin starej warowni. Dla mniej aktywnych jest kawałek ładnej plaży, gdzie można miło i leniwie spędzić chwilę. Polecamy jednak wdrapać się na wzgórze i rozkoszować się pięknymi widokami na półwysep, Lagunę Balos i morze.

Następnie po krótkiej przeprawie przez morze dopływamy do Laguny. Po krótkim plażowaniu i kąpielach idziemy w górę, w kierunku parkingu. Z poziomu morza nie widać kolorów wody, dlatego konieczny jest spacer pod górkę.

W drodze powrotnej zostaliśmy zaskoczeni na statku super promocją na lody i napoje - 2 w cenie 1! :D W Porcie w Kissamos byliśmy ok. godziny 18.

O Balos pisać i czytać można wiele, jednak najlepiej jest to zobaczyć na własne oczy. Zachęcam do obejrzenia krótkiej relacji z naszej fantastycznej wycieczki.

Wycieczka statkiem - zalety:
* zwiedzanie wyspy i ruin zamku Gramvousa
* bufet na statku
* dostęp do Laguny Balos z poziomu wody (może mieć znaczenie przy wycieczce z małym dzieckiem)

Wycieczka statkiem - wady:
* konkretne godziny wycieczki

Wycieczka samochodem - zalety:
* niezależność czasowa - wyjazd i powrót uzależnione od chęci i wyobraźni ;)
* taniej (im więcje osób tym lepiej)

Wycieczka samochodem - wady:
* droga szutrowa - możliwość uszkodzenia samochodu (sprawdzić co obejmuje ubezpieczenie)
* do Laguny Balos trzeba zejść z góry z parkingu i potem wrócić - ok. 1,2 km w jedną stronę (może mieć znaczenie przy wycieczce z małym dzieckiem, lub u osób ze słabszą kondycją)